murano_wyspa_Wenecja_przewodnik_blog_podroze_zdjecia

Murano: wyspa z weneckiego szkła

Pewnie zauważyliście, że jestem takim typem turysty, który woli zrezygnować z realizowania typowego, przewodnikowego planu zwiedzania (muzea, kościoły, zabytki), na rzecz przebywania na świeżym powietrzu i spacerowania niewydeptanymi ścieżkami. Jak uciec od tłumu, kiedy jesteśmy w jednym z najbardziej turystycznych miast Europy? Przygotowując się do wyjazdu i planując podróże, rzadko czytam przewodniki. Najczęściej studiuję mapę w poszukiwaniu ciekawych, nietypowych miejsc lub przypadkiem natrafiam na piękne fotografie podróżnicze. Często wybieram maleńkie wyspy lub półwyspy, jak najbardziej wysunięte w morze albo miasta o ładnej nazwie. Następnie szukam ich w zasobach grafiki google i chwilę później już wiem czy warto tam pojechać. Z Murano było podobnie. Ta większa siostra Burano zaczarowała mnie już po raz drugi. Myślę, że Was też oczaruje :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (1) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (2) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (3) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (4) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (5) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (6) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (7)

W oddali znajduje się plac Santo Stefano z charakterystyczną wieżyczką oraz pewną ciekawą rzeźbą.

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (11) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (12) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (13)

Rzeźba ze szkła weneckiego autorstwa Simone Cenedese. Patrząc na nią, ma się wrażenie, że temperatura powietrza drastycznie spadła, ale to tylko wrażenie… Tego dnia w słońcu było 40 stopni. Gołąb jednak wiedział gdzie się schować :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (14) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (15)

 

Murano tak naprawdę nie jest jedną wyspą. Składa się z 7 mniejszych wysepek przedzielonych kanałami, które razem tworzą powierzchnię zaledwie jednego kilometra kwadratowego. Dzięki temu jest jeszcze bardziej malownicza.

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (16) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (17) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (18)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (30) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (29) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (26)

Latarenki, kolorowe okiennice, kwiaty i detale urzekają na każdym kroku.

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (9)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (19) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (20) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (22)

Oddalając się coraz bardziej od centrum, można natknąć się na puste uliczki, mostki wdzierające się w kanały, a nawet jaszczurki :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (23)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (27)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (28)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (8)

Poczekaj aż zapozuję!

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (24)

Gotowa na sesję. Jest pusty mostek, są trójkąty, będzie dobra fota :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (25)

Murano słynie ze szkła weneckiego. To właśnie tutaj w XIII wieku powstała pierwsza na świecie huta szkła. Od tamtego czasu mieszkańcy wyspecjalizowali się w tworzeniu maleńkich i ogromnych przedmiotów z tego urokliwego tworzywa. Co kilka kroków można dostrzec dom z napisem „fornaceria”. Gdzie się nie odwrócicie, tam bombardują was kolorowe gabloty, pełne uroczych świecidełek. Sama nie mogłam się powstrzymać i przywiozłam sobie dwa spore koraliki z dmuchanego szkła, z których zrobiłam kolczyki. Najlepsza pamiątka ever.

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (31) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (32)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (71) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (70)

Szczerze mówiąc „nowoczesne” wyroby dmuchaczy szła nie powalają na kolana. Oczywiście zdarzają się warsztaty, specjalizujące się np. w eleganckich kryształowych lampach czy bogato zdobionych lustrach (nie można tam robić zdjęć), jednak dla osób z mniejszą zasobnością portfela są one po prostu nieosiągalne. Tak czy inaczej, rzemieślnicze zdolności mieszkańców Murano są naprawdę na wysokim poziomie. Zajrzyjcie do fornacerii, a sami się przekonacie. W części z nich co jakiś czas organizowane są pokazy dmuchania szkła. Można nawet spróbować samodzielnie stworzyć własne dzieło :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (33) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (34) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (35) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (36) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (37) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (38)

Nie regulujcie ekranów, to bokeh z Murano!

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (39) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (40) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (41) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (43) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (44) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (46) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (48) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (49)

W poprzednim wpisie o Burano obiecałam Wam namiar na rewelacyjną restaurację, w której jedliśmy nasz rocznicowy obiad. Oto ona: Osteria al Duomo. Ogólnie warto pamiętać o tym, że jeśli włoska restauracja ma w swojej nazwie słowo „osteria”, to jest duże prawdopodobieństwo, że zjecie tam dobrze i niedrogo :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (50) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (51)

Idealna ilustracja frazeologizmu być głodnym jak wilk :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (52)

Pizza, cannelloni i inne włoskie dobra :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (47)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (53)

Piękna bazylika San Maria e San Donato, która ugościła nas swoim cieniem – tak bardzo pożądanym w ten upalny dzień…

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (54) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (55) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (57) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (58)

Tego się nie spodziewałam – Murano ma swoją zieloną ulicę (nieprzedzieloną żadnym kanałem), która jednocześnie pełni funkcję parku. Wielu miejscowych przesiadywało na ławkach, chłodząc się w cieniu drzew. Nie ukrywam, że my też :)

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (73)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (56)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (60) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (61)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (63) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (62)

Murano jest doskonałym miejscem do zdjęć. Gdziekolwiek skierujesz obiektyw, dostrzeżesz ciekawy detal, kolor, odbicie w szkle… Wystarczy mieć otwarte oczy i obserwować. Bo rzeczy nabierają znaczenia wtedy, kiedy skierujemy na nie swoją uwagę.

murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (65) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (66)murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (59) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (67) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (68) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (69) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (72) murano_fotoprzewodnik_zdjecia_blog_tiamofoto_mojawenecja (74)

Jestem ciekawa, która z wysp podoba Wam się bardziej: Burano czy Murano?

Wszystkie zdjęcia z dzisiejszego wpisu zrobiłam w sierpniu tego roku. Mam jeszcze obszerną galerię zdjęć wykonanych w 2011 roku, podczas mojej pierwszej wizyty w Wenecji. Chcecie porównać? :)

2 thoughts on “Murano: wyspa z weneckiego szkła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *