manarola-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja

Manarola – maleńkie miasteczko na skalnym osuwisku Cinque Terre

Manarola to prawdopodobnie najstarsza ze wszystkich pięciu miejscowości położonych w liguryjskim regionie Cinque Terre. Nie wyobrażam sobie przejść obojętnie obok tego widoku. Różnokolorowe, maleńkie domki Włochów wciśnięte w skalisty klif. Obserwując ten krajobraz masz wrażenie, jakby podmuch wiatru mógł sprawić, że wszystkie naraz wpadną do turkusowej wody Morza Liguryjskiego. A wiatr potrafi tam wiać… Jednak wbrew pozorom to całkiem solidna i przemyślana konstrukcja. Stworzona jakby w symbiozie z naturą. Piękno Ziemi spotyka się z wesołą ingerencją człowieka. Cinque Terre to mój włoski raj.

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (17)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (12)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (13)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (14)

Kiedy tylko wysiądziesz z pociągu, Twoim oczom ukaże się dzwonnica i wieża zegarowa. Zapamiętaj jej położenie – może się przydać w drodze powrotnej. Choć w Manaroli raczej trudno się zgubić.

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (98)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (8)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (10)

Długo zastanawialiśmy się o co tutaj chodzi. Wpatrywaliśmy się w białe sylwetki, doszukiwaliśmy szczegółów… W końcu wróciliśmy do domu zapominając o temacie… Aż wreszcie – zupełnie przypadkowo – nadeszło olśnienie (dzięki Primo Cappuccino!) – to jest szopka bożonarodzeniowa! Projekt życia pana Mario Andreoli. Niesamowicie zjawiskowo wyglądała w Sylwestra (dopisuję do listy marzeń).

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (32)

Nie reguluj obrazu, to efekt mojego „zabawkowego” obiektywu Lensbaby. Przez moment będzie blurry, nie potrafię sobie tego odmówić :)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (30)  manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (41)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (42)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (57)

Czuję, że spędziłam w tym miejscu zdecydowanie zbyt mało czasu i marzy mi się, żeby jeszcze wrócić do Ligurii. Pogoda była na tyle kapryśna, że nie udało nam się dotrzeć na taras widokowy ani do mariny. Ponadto mieliśmy tylko jeden dzień na zdobycie aż 4 miasteczek Cinque Terre (całe dwa dni poświęciliśmy na Riomaggiore, w której mieszkaliśmy). Ale wycisnęłam tyle, ile się dało w tamtej chwili :)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (99)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (69)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (79)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (101)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (81)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (82)

Oglądając zdjęcia pewnie masz wrażenie panującej pustki na ulicach. Rzeczywiście tak było. Sezon zakończył się 15 listopada, my przyjechaliśmy kilka dni później. Idealne warunki do zwiedzania i fotografowania :) Jeśli będziesz szukać noclegu w Manaroli (lub gdziekolwiek indziej), zajrzyj na niezawodne AirBnB (po rejestracji otrzymasz zniżkę ok.100zł do wykorzystania przy pierwszej rezerwacji – świetny motywator do zaplanowania urlopu :) ).

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (100)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (83)

Pastelowe domy, pranie na sznurku, kolorowe okiennice, zieleń. Wszystko czego oczekuję od Italii. No dobrze, przyznaję, zabrakło mi ciepła. Mój strój mówi sam za siebie. Mina trochę rozmarzona, pamiętam że tęskniłam za słońcem. Spodziewałam się czegoś więcej po włoskim listopadzie.

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (91)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (95)

manarola-najpiekniejsza-ziemia-cinque-terre-blog-podrozniczy-mojawenecja (97)

To niestety już wszystkie wyselekcjonowane dla Ciebie zdjęcia z Manaroli, ale w kolejce czeka jeszcze Vernazza (ta najpiękniejsza), Riomaggiore (ta, w której mieszkaliśmy), Monterosso al Mare (ta jedyna z dużą plażą) i Corniglia (ta leżąca pośrodku i najwyżej). Masz jakieś sugestie co do pierwszeństwa? Mam nadzieję, że Manarola rozbudziła Twoją wyobraźnię!

8 thoughts on “Manarola – maleńkie miasteczko na skalnym osuwisku Cinque Terre

  1. Zdjęcia prześwietne! Zachwyciłaś mnie szczególnie tym z rozmytym napisem „Danger” i kolorowymi domami w tle, w sam raz na ścianę :)
    Co do fajerwerków i szopki bożonarodzeniowej, to taką festę robi się nie na Sylwestra tylko na otwarcie szopki, które co roku odbywa się 8 grudnia i można ją podziwiać do końca stycznia. Gdybyście przyjechali odrobinę później, w sam raz byście się załapali :)

      1. Będę wdzięczna, bo w tym roku zrealizuję to marzenie :) bilety lotnicze już kupione i teraz trochę się boję, żeby do maja euro nie wzrosło do 10 zł ;)

        1. Też się tego obawiam, dlatego już zrobiłam zapasy walutowe ;) Cudownie, że jedziesz do Cinque Terre, na pewno się zakochasz! Wkrótce dodam nowy wpis :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *