save_the_date_TiAmoFoto

Jak przygotować się do sesji narzeczeńskiej? Najczęstsze pytania i odpowiedzi: część 1

Hurra! Jesteśmy umówieni na sesję narzeczeńską. Moje serce bije szybciej, a wyobraźnia powoli zaczyna rysować piękne romantyczne kadry z Wami w rolach głównych. Zwykle tuż po ustaleniu wspólnego dogodnego terminu, pojawiają się pierwsze wątpliwości. Wtedy właśnie moja skrzynka pocztowa rozgrzewa się do czerwoności, bo otrzymuję od narzeczonych mnóstwo pytań o szczegóły sesji. Postanowiłam zebrać wszystkie w jednym miejscu i zamiast za każdym razem odpisywać to samo, od dzisiaj będę odsyłać to tego wpisu. Nie ukrywam, że jest to dla mnie ogromna wygoda i zarazem oszczędność czasu. Myślę, że dla pary młodej będzie to świetny poradnik dotyczący sesji narzeczeńskiej, w którym można znaleźć odpowiedzi na większość nurtujących pytań.

Pytanie:  Chciałabym się dowiedzieć o szczegóły: o co dokładnie chodzi? na czym to polega?

Jak się okazuje, nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym jest sesja narzeczeńska, czemu służy i po co właściwie zawracać sobie nią głowę. Już wyjaśniam.

Sesja_narzeczenska_TiAmoFoto_tryptyk_rower_balony

Sesję narzeczeńską wykonuje się przed ślubem, czasami już kilka miesięcy przed, a czasami kilka dni wcześniej. Jej głównym celem jest budowanie relacji pomiędzy fotografem i parą. Sesja daje świetną możliwość sprawdzenia siebie przed obiektywem oraz przede wszystkim umożliwia zapoznanie się ze stylem pracy i osobowością fotografa. Jest najlepszą okazją do tego, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że wybraliście odpowiednią osobę do dokumentowania najważniejszego dnia w Waszym życiu! Jeśli zdecydujecie się na sesję odpowiednio wcześnie, będziecie mogli obejrzeć efekty i ostatecznie zdecydować czy dany fotograf spełnia Wasze oczekiwania. Ja na każdej sesji staram się, aby czas przeznaczony na zdjęcia, zamienił się w niepowtarzalną randkę, podczas której Wy i wasze uczucia grają rolę pierwszoplanową. Często słyszę od swoich par, że sesja narzeczeńska była wspaniałym doświadczeniem, które pomogło na chwilę zapomnieć o codzienności i odreagować przedślubny stres. Mam nadzieję, że te argumenty Was przekonują i teraz zastanawiacie się…

Pytanie: Gdzie będziemy robić zdjęcia?, Jeśli chodzi o miejsce, to może Pani coś zaproponuje?, Znasz jakieś fajne miejsca?

Oczywiście, że znam fajne miejsca. Całe mnóstwo. Chętnie zaproponuję Wam miejscówki w Poznaniu, w Wielkopolsce, nad morzem albo we Włoszech…

TiAmoFotoSesjaNarzeczenska1p

Ale wszyscy wiemy, że przecież nie o to chodzi. Chcę Was poznać. Chcę wiedzieć gdzie się zaręczyliście, gdzie pracujecie, gdzie chodzicie na randki, czym się interesujecie, jak spędzacie wolny czas, dokąd jeździcie na weekend lub wakacje oraz czy macie jakieś własne, ulubione miejsce, o którym myślicie z sentymentem..? To są bardzo cenne informacje i uwierzcie mi: żadna wymyślona przeze mnie lokalizacja nie może równać się miejscu, które jest bliskie Waszemu sercu i w którym stworzyliście Wasze wspólne wspomnienia.

Pytanie: Dlaczego niektóre pary robią sesję narzeczeńską już kilka miesięcy przed ślubem?

Primo: dlatego, że chcą mieć to z głowy ;) Niestety część zaręczonych par, a szczególnie mężczyźni, traktują sesję narzeczeńską jako konieczny obowiązek. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza rozmowa z fotografem i ustalenie wymarzonej scenerii, stylizacji oraz pomysłu na zdjęcia, tak aby sesja stała się dobrą zabawą.

Secundo: coraz częściej spotykam się z pomysłem stworzenia dla gości ciekawej przypominajki o dacie ślubu, tak zwanej „save the date”. Wręcza się ją zaproszonym nawet na rok wcześniej, aby mogli zaplanować uczestnictwo w tym wyjątkowym dniu. Bardzo oryginalnie wyglądają takie kartki lub magnesy ze zdjęciem pary, wykonanym właśnie podczas sesji narzeczeńskiej. Ja również mogę dla Was takie zaprojektować.

save_the_date_TiAmoFoto

Pytanie: W jakich godzinach jest najlepsze światło?”

Odpowiem typowo: wcześnie rano i tuż przed zachodem słońca. To są moje ulubione pory dnia. Ale ponieważ jestem bardzo elastyczna, wiele sesji realizowałam w pełnym słońcu lub totalnym zachmurzeniu. Zawsze staram się znaleźć odpowiednio zacienione miejsce, aby ograniczyć mrużenie oczu i tworzenie się ostrych cieni na twarzy. A jeśli jesteśmy na plaży, gdzie nie można się nigdzie schować, to po prostu fotografuję pod słońce. I tak: obalam mit, że nie robi się zdjęć pod słońce (podczas ostatniego pleneru nad morzem usłyszałam tę frazę przynajmniej kilka razy…). Muszę się przyznać, że uwielbiam robić takie zdjęcia, kiedy słońce pięknie podświetla sylwetki od tyłu. To jest moja ulubiona technika, zwłaszcza o zachodzie słońca. Oczywiście będę zachęcać Was do zaplanowania sesji w ciągu tych najoptymalniejszych godzin. Z reguły to się udaje, ponieważ większość z Was pracuje, więc i tak najłatwiej jest umówić się na wieczór. Wiosną i latem sesje mogą odbywać się nawet o 19 – 20, bo dzień jest długi, a słońce zachodzi później.

sesja_narzeczenska_Poznan_TiAmoFoto-36mini

Ważna rzecz na podsumowanie. Pomóżcie swojemu fotografowi. Zależy mi też na tym, abyście maksymalnie zaangażowali się w planowanie i organizację sesji zdjęciowej. Fotograf jest po to, aby Was nakierować, doradzać i pomóc w ostatecznym wyborze oraz stworzeniu wizji sesji. Nie powinien narzucać swoich pomysłów, a raczej starać się Was zainspirować i sprawić, żeby realizacja zdjęć zależała w równej mierze od obu stron. Gwarantuję, że dzięki temu będziecie o wiele bardziej zadowoleni z końcowego efektu, bo zdjęcia będą naprawdę „wasze” – dopasowane do waszych charakterów, pasji i upodobań.

Jeśli macie inne pytania lub wątpliwości, śmiało pytajcie w komentarzu lub mailowo. Odpowiem na wszystkie w kolejnych częściach poradnika :)

PS. Nie zdziwcie się, jeśli ten sam wpis zobaczycie na moim fotograficznym blogu. Tam dociera większość moich klientów, dlatego postanowiłam opublikować go w obu miejscach. A gdybyście chcieli na bieżąco obserwować moje fotograficzne poczynania, to zapraszam Was również na instagram oraz fanpage na facebooku :)

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *