barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-blog-mojawenecja

Fotoprzewodnik po Barcelonie: Park Güell / Ogrody Gaudiego

Najbardziej bajeczne osiedle mieszkalne (obejmujące raptem 5 domów), będące jednocześnie parkiem z niesamowicie bujną roślinnością. Narodowe dziedzictwo kultury. Najdłuższa (i najbardziej charakterystyczna) ławka na świecie… Ogrody Gaudiego zdecydowanie zasługują na osobny wpis.

barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (1)

Park Güell (nazwa pochodzi od nazwiska sponsora) jest chyba najbardziej rozpoznawalnym ogrodem w Europie. Pomysł należał do niesamowicie kreatywnego architekta, znanego wszystkim odwiedzającym Barcelonę turystom – Antonio Gaudi’ego. Początkowy zamysł polegał na tym, aby ogrody stały się osiedlem mieszkalnym dla tamtejszej burżuazji (w tym samego Gaudiego). Budowę rozpoczęto w 1900 roku. Niestety mistrz nie dokończył swojego dzieła z powodu nieszczęśliwego wypadku. Po pewnym czasie miasto przekształciło teren w publiczny park. Uważam, że było to świetne posunięcie :)

barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (19)

Dzisiaj Ogrody Gaudiego są odwiedzane przez tysiące turystów. Wchodząc jedną z siedmiu bram odniesiesz wrażenie, jakbyś przeniosła się do innego wymiaru. Faliste kształty budowli, elementy architektoniczne inspirowane naturą, kolorowe mozaiki oraz niechęć do stosowania kątów prostych – te wszystkie elementy składają się na niemożliwy do podrobienia styl Gaudiego.

Sam park robi ogromne wrażenie, ale pamiętaj, że jest to też świetny punkt widokowy. To kolejne miejsce (pierwsze pokazałam w poprzednim wpisie), z którego możesz oglądać wspaniałą panoramę Barcelony.

barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (26)

 

Jak dotrzeć do Ogrodów Gaudiego?

Standardowo polecam pieszą wędrówkę. Całe miasto jest obwieszone drogowskazami prowadzącymi do Parku Güell, więc nawet nie będzie potrzebna mapa ani nawigacja. Tak jak pisałam wcześniej – wejść do parku jest aż siedem, dlatego trudno mi opisać każdą trasę z osobna.

Niestety ta atrakcja nie jest w pełni darmowa. Część parku możecie zwiedzić bezpłatnie (przynajmniej nam się to udało wchodząc od ulicy Ctra. del Carmel). Jeśli natomiast chcesz usiąść na najdłuższej ławce świata, pogłaskać mozaikowego jaszczura lub zobaczyć salę Stu Kolumn, musisz wcześniej wydać 8 euro.  Bilet trzeba kupić przez internet. Kolejka do wejścia na taras widokowy jest spora, ale uważam, że warto odczekać swoje, zwłaszcza jeśli jesteś tam pierwszy raz. To była moja druga przygoda z Ogrodami Gaudiego, dlatego nie miałam parcia, aby oczekiwać na wejście (zwłaszcza w takim upale). Poza tym czekały na nas bunkry, a zbliżała się już pora zachodu słońca :)

barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (9)

barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (4) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (5) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (6) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (7) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (8) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (10) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (12) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (13) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (14) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (15) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (16) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (17) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (18) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (20) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (21) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (22) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (23) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (24) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (25) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (26) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (27) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (28) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (29) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (31) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (33) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (34) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (35) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (36) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (37) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (38) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (39) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (40) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (41) barcelona-park-guell-ogrody-gaudiego-zdjecia-blog-mojawenecja (42)

Marzy mi się, aby wrócić do Barcelony na dłużej i spędzić w parku leniwe popołudnie albo nawet cały dzień. Ławeczka w cieniu palmy, przyjemna lektura, objęcia Ukochanego… Takich uciech nigdy za wiele!

11 thoughts on “Fotoprzewodnik po Barcelonie: Park Güell / Ogrody Gaudiego

    1. Ja nie doświadczyłam dzikich tłumów (no dobra, przy Sagrada Familia, na La Rambli i na Camp Nou podczas meczu :D), ale generalnie chodziliśmy takimi ścieżkami, gdzie niewiele osób się kręciło. My byliśmy w kwietniu. Podejrzewam że w lipcu i sierpniu nie ma gdzie stopy postawić ;)

  1. Super foty! Byłam tam z 15 lat temu, kiedy nie trzeba było jeszcze nic płacić i pamiętam jak wielkie wrażenie na mnie wywarł park. Po zdjęciach widzę, że ilość odwiedzających się w ogóle nie zmieniła :)

  2. Mnie też kusi wizja spędzenia tam całego dnia :) Niestety w dniu w którym byliśmy było tam prawdziwe oblężenie, takie wręcz odstraszające ;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *