Ceny w Wenecji / Jedzenie w sklepach, obiady w restauracjach, atrakcje oraz rejs gondolą po kanałach

0
1384

Wenecja absolutnie nie należy do najtańszych miast we Włoszech, a także w Europie. Miasto na wodzie, które rocznie odwiedza nawet ponad 30 milionów turystów, nie może być tanie. Tym bardziej, że lwia część z odwiedzających, przypływa tu ogromnymi wycieczkowcami, jedynie na parę godzin.

Trzeba więc na nich odpowiednio szybko i dużo zarobić. Z takiego też założenia wychodzą gondolierzy, hotelarze, sklepikarze oraz restauratorzy w Wenecji.

Aktualne ceny w Wenecji
Aktualne ceny w Wenecji / Jedzenie i picie w sklepach, obiady w restauracjach, ceny biletów na atrakcje turystyczne.

Wenecja jest w czołówce atrakcyjnych miast w Europie i niestety ceny w części zabytkowej miasta są wysokie. Na odwiedzających czekają pułapki typowo turystyczne i trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Wizyta w mieście na wodzie może bowiem poważnie spustoszyć portfel. Warto więc zawczasu zapoznać się z cenami w Wenecji, by na miejscu nieprzyjemnie się nie zaskoczyć.

Zatem ile pieniędzy należy wziąć ze sobą odwiedzając Wenecję?

Urlop All inclusive w Wenecji!


Wakacje i wczasy w Wenecji / Oferty All Inclusive i Last Minute! Najlepsze hotele dla Ciebie i Twojej rodziny. Najlepsze promocje, porównaj ceny i przeczytaj opinie!

Ceny atrakcji turystycznych w Wenecji

Zwiedzanie Wenecji kosztuje, choć w zależności od tego co chcecie zobaczyć, bo na przykład największa i najbardziej znana atrakcja jest bezpłatna, czyli wejście do bazyliki św. Marka i sam plac św. Marka oraz oczywiście most Rialto.

Jednak na przykład wejście do Pala d’Oro w bazylice kosztuje już 2 euro, wizyta w skarbcu 3 euro, natomiast wejściówka do muzeum wyniesie nas 5 euro.

O tym czy warto zapłacić za dodatkowe zwiedzanie, czy pozostać przy darmowej formie, możecie zadecydować sami.

Udane wczasy i wakacje w Wenecji! Opinie, noclegi i tanie loty.

Jeśli chodzi o pozostałe atrakcje to na przykład wiele kościołów kryje w sobie dużo bezcennych dzieł sztuki, za których oglądanie trzeba będzie zapłacić. I tak na przykład wejście na zakrystię bazyliki Santa Maria della Salute kosztuje 4 euro.

Z kolei wejścia do muzeów też nie są tanie, bo za bilet trzeba zapłacić od 10 do 20 euro. Przykładowo wejściówka do Muzeum Szkła Murano to koszt 14 euro, natomiast za bilet do Pałacu Dożów zapłacimy aż 25 euro.

Można więc polować na darmowe wejścia w pierwszą sobotę każdego miesiąca lub kupić wejściówkę Civic Museum Pass, która upoważnia do zwiedzenia kilku obiektów (koszt od 21,90 euro).

Jednak i tak najbardziej rozpoznawalną atrakcją w Wenecji jest rejs gondolą.

Ile kosztuje rejs gondolą w Wenecji?

Ile kosztuje rejs gondolą w Wenecji
Ile kosztuje rejs gondolą w Wenecji

Niestety w tym przypadku nie ma jak uniknąć naprawdę wysokich cen i za półgodzinne przepłynięcie się nią zapłacimy od 100 euro w ciągu dnia i 120 euro po godzinie 19-stej. Każde kolejne 20 minut wyniesie nas 60 euro, przynajmniej tak jest napisane w oficjalnym cenniku.

Bywa różnie, warto więc trzymać się na baczności.

Ceny pamiątek z Wenecji

Mimo założenia, że Wenecja jest drogim miastem, to można tu nabyć pamiątki w miarę przyzwoitych cenach:

  1. pocztówka od 0,50 euro
  2. magnes od 1-2 euro
  3. pamiątkowy kubek od 5 euro
  4. szklana figura z Murano od 4 euro
  5. miska lub wazon z Murano od 30 euro
  6. koszulka z Wenecją od 10 euro
  7. serwetka z Burano od 10 euro
  8. obrus z Burano od 35 euro
  9. maska wenecka od 6 euro (mała) i od 12 euro (średnia)

Ceny noclegów w Wenecji

Ceny noclegów w Wenecji są uzależnione od dzielnicy, którą wybierzemy jako miejsce bazowe. Jeśli chcemy poszaleć i wydać przynajmniej 500 euro za noc w pokoju hotelowym, to wystarczy że wybierzemy jeden z luksusowych obiektów, w zabytkowej części miasta.

Jeśli jednak wolimy wersje bardziej ekonomiczną to w okolicy nie brakuje hosteli, apartamentów i mieszkań do wynajęcia, hoteli typu bed&breakfast czy nawet kempingu (z polem namiotowym i domkami mobilehome).

Pokój w hostelu ze wspólną łazienką znajdziemy w cenie od 45 euro za noc. Natomiast ceny pokoi w hotelu (2-3 gwiazdkowym) zaczynają się od 50 euro wzwyż. Bardzo dużo ludzi poleca lądową część Wenecji – dzielnice Mestre, która nie należy do najpiękniejszych, ale cenowo wypada znacznie taniej, jeśli chodzi o koszt noclegów w Wenecji.

Ceny transportu we Wenecji

Oprócz zwiedzania i noclegów trzeba również jakoś się przemieszczać po historycznej części miasta. W Wenecji najlepiej sprawdzi się spacerowanie, które nic nas nie będzie kosztowało. Jednak to cały czas miasto na wodzie, dlatego najtańszym sposobem na przemieszczanie będzie tramwaj wodny vaporetto, na który bilet kosztuje 7,50 euro (ważny przez 75 minut).

Warto także rozważyć zakup ACTV Tourist Ticket, który obejmuje komunikację nie tylko wodnymi tramwajami, ale także autobusami miejskimi (np. w Mestre). Koszt takiego dziennego biletu to 20 euro i kolejno – dwudniowego to 30 euro, a całotygodniowy wyniesie nas 60 euro.

Oprócz tego po Wenecji można poruszać się prywatnymi łodziami, u których rejsy kosztują od kilku euro. Natomiast jednodniowy bilet na tego typu transport to wydatek rzędu 30 euro. Jeszcze droższe są taksówki wodne, gdzie kurs takową po Canale Grande to wydatek nawet 180 euro wieczorem i w porze nocnej.

Było już o cenach atrakcji w Wenecji, rejsie gondolą więc przejdźmy teraz do cen jedzenia.

Ceny obiadów w restauracjach w Wenecji
Ceny obiadów w restauracjach w Wenecji

Ceny w restauracjach w Wenecji

Ceny w restauracjach w Wenecji są naprawdę wysokie. W szczególności kiedy usiądziemy przy stoliku na placu św. Marka, wówczas nawet kawa będzie w cenie złota. Dlatego jeśli chcemy uchronić nieco nasz portfel przed spustoszeniem, warto oddalić się od głównego placu i szukać knajp w bocznych uliczkach.

Można też przed wejściem do danej jadłodajni przeanalizować menu z podanymi cenami, wystawione przed restauracje.

Innym sposobem jest żywienie się małymi przekąskami, zwanymi w Wenecji cicchetti. To niewielkie przekąski, którymi można również się najeść – klopsiki, krewetki, szparagi w boczku itp. Koszt porcji zaczyna się od 1 do 6 euro. Jeszcze innym wyjściem, może nie najzdrowszym, ale ekonomicznym są fast-foody albo dania na wynos z barów.

  • kawałek pizzy 2-3 euro
  • panini (bułka z obkładem) 2 euro
  • makaron 5-7 euro
  • pizza od 7 euro
  • naleśniki 4-10 euro
  • burger w sieci fast foodowej 2 euro
  • frytki 2 euro
  • zestaw w fast foodzie 8-9 euro

W restauracji musimy za danie główne zapłacić około 15-20 euro za porcje:

  • sałatka od 10 euro
  • pizza od 10 euro
  • makaron od 12 euro

W tych bardziej eleganckich restauracjach będzie jeszcze drożej, bo za obiad możemy zapłacić nawet od 50 euro za osobę. Jeśli chodzi o lody, kawę i inne napoje w tym alkohol, to sprawa wygląda następująco:

  • granita od 2 euro za porcję
  • słynne włoskie gelato od 2 euro za porcję
  • kawa od 1 euro (w Mestre) do nawet 4 euro za filiżankę
  • kawa na zimno 3-4 euro
  • kawa ze spienionym mlekiem od 2 euro
  • sok 3 euro
  • puszka gazowanego napoju 2-3 euro
  • woda 1-2 euro za 0,33l
  • wino od 2,5 euro za lampkę
  • piwo od 3 euro
  • drinki od 4 euro
Ceny jedzenia w sklepach w Wenecji
Ceny jedzenia w sklepach w Wenecji

Ceny jedzenie w sklepach we Wenecji

Ceny jedzenia we Wenecji też nie należą do najniższych. Jednak na tle całej Italii, nie odbiegają zbytnio od innych cen w sklepach.

Średnie ceny jedzenia w Wenecji wyglądają tak:

  1. chleb ok. 2 euro
  2. jajka 3-4 euro (12 sztuk)
  3. mleko ok. 1 euro za litr
  4. serek na bułki 2 euro
  5. ser żółty 3 euro za 200 gramów
  6. włoska wędlina na kanapki od 2 euro za 100 gram
  7. kiełbasa ok. 19 euro za kilogram
  8. mięso drobiowe od 10 euro za kg (piersi z kurczaka)
  9. mięso wołowe od 15 euro za kilogram
  10. ryba od 16 euro za kilogram
  11. makaron od 1 euro za paczkę
  12. ryż od 2 euro za kilogram
  13. pomidory od 2 euro za kilogram
  14. ogórki od 1 euro za kilogram
  15. sałata ok. 1 euro za sztukę
  16. banany ok. 2 euro za kilogram
  17. pomarańcza od 2 euro za kilogram
  18. gruszki od 2,5 euro za kilogram
  19. czekolada 1,5 euro za 100 gramów
  20. chipsy 1,5 euro za paczkę

Ceny napojów i alkoholu w weneckich sklepach:

  • sok 2 euro za karton
  • napój gazowany 1,50 euro za 1,5 litra
  • woda 0,40-0,50 euro za 1,5 litra
  • energetyk 2 euro za pół litra
  • wino od 5 euro (ze średniej półki)
  • piwo od 1 euro za pół litra
  • butelka wódki 12 euro
  • butelka whisky 13 euro
  • butelka ginu 15 euro
  • markowe papierosy 5 euro za paczkę

Zobaczcie jak nie wydać majątku będą na wakacjach w Wenecji:

Jakie są Wasze doświadczenia związane z cenami atrakcji, noclegów czy obiadów w restauracjach w Wenecji? Zdarzyło Wam się przepłacić za filiżankę kawy? ; ) Dajcie znać jakie są Wasze opinie o cenach i lokalach w Wenecji. Wrzućcie też porady o tym jak obniżacie koszty spędzając wakacje właśnie w Wenecji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here