Dojazd do Wenecji

0
12415

Dojazd do Wenecji to czas wyjątkowego oczekiwania, który poprzedza wypoczynek w tym wspaniałym, włoskim mieście, pełnym zabytków i atrakcji. Znajdująca się nad Adriatykiem miejscowość uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Europie, słynie z przecinających miasto kanałów, romantycznych gondol i bogatej architektury. Zdecydowanie warto obrać ją za swój cel wakacyjny, gdyż w drogę powrotną zabierzemy mnóstwo doświadczeń i pozytywnych emocji.

Nasz poradnik podpowie Wam, jak dotrzeć do tego miasta szybko, prosto i bezpiecznie, a dzięki informacjom w nim zawartym, dojazd do Wenecji nie będzie już problemem.

Dojazd do Wenecji
Dojazd do Wenecji – samochodem, autokarem, pociągiem / Ile trwa? / Cena

Zobacz też: atrakcje turystyczne w Wenecji / Co warto zobaczyć i zwiedzić? Zabytki, kościoły, ciekawe miejsca i mosty

Jak najlepiej dojechać do Wenecji?

Dojazd do Wenecji to ważna kwestia, którą musimy rozważyć już na etapie planowania wakacji. Ważne, by ustalić, jakim środkiem transportu chcemy tam dotrzeć, jaki czas przeznaczamy na samą podróż, a ile dni chcemy spędzić już w mieście. Warunki, takie jak połączenia lotnicze czy drogi i remonty na nich zmieniają się bardzo często, warto więc kilka dni przed wyjazdem zweryfikować swoje postanowienia .

Jak najszybciej dojechać do Wenecji?

Jak już wspomnieliśmy, szybki dojazd do Wenecji jest kwestią zmieniających się warunków na drodze. Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście samolot. Bez trudu znajdziemy połączenia bezpośrednie z Polski lub lotnisk naszych sąsiadów, na przykład w Berlinie. Możemy polecieć bezpośrednio do portu lotniczego Marco Polo w lądowej części Wenecji lub wylądować w Treviso i dalej dotrzeć drogą lądową .

Nie zawsze chcemy na wakacje lecieć samolotem, na szczęście dojazd do Wenecji może się także odbywać drogą lądową. W zależności od regionu kraju, w którym mieszkamy, wybierzemy jedną z kilku malowniczych tras.

Może Cię zainteresować: tanie loty do Wenecji z Polski. Lotniska w Wenecji: Marco Polo, Treviso

Na zachętę, by pojechać do Wenecji, polecamy obejrzeć poniższy film, pokazujący z drona uroki tego miasta .

Ile trwa dojazd do Wenecji?

Decydując się na dojazd do Wenecji, musimy się zastanowić, czy chcemy usiąść za kierownicą, czy może podziwiać świat i odpoczywać jako pasażer, trasa jest bowiem długa i męcząca. Możemy wybrać jeden z kilku środków transportu:

  • Kolej – dojazd do Wenecji pociągiem jest możliwy, ale zajmie nam nawet 24 godziny, a po drodze czeka nas kilka przesiadek. Nie jest to więc najpopularniejsze wyjście, choć jesteśmy świadomi, że znajdą się i zwolennicy takiego rozwiązania.
  • Autokar – choć połączeń nie jest dużo i raczej nie ma co liczyć na bezpośredni transport, taka droga również jest możliwa i z pewnością wyjdzie nas taniej, niż dojazd do Wenecji we własnym zakresie lub bilet lotniczy.
  • Samochód – chyba najwygodniejsza z opcji, która zajmuje około 10-15 godzin. Możemy wybrać pojazd własny lub wypożyczony. Jeśli będzie w nim tylko jeden kierowca, dla bezpieczeństwa warto zrobić jeden dłuższy postój, natomiast gdy wybieramy się w podróż z innym posiadaczem prawa jazdy, nic nie stoi na przeszkodzie, by się wymieniać miejscem za kierownicą.

Jak dojechać do Wenecji samochodem?

Dojazd do Wenecji nie jest trudny, zwłaszcza dzięki odpowiedniemu oznakowaniu, które poprawia się wyraźnie, gdy przejedziemy za granicę naszego pięknego kraju. Przez większość czasu będziemy jechać szerokimi, wygodnymi i nowoczesnymi autostradami, jednak trzeba się przygotować na odcinki płatne.

Dojazd do Wenecji przez Czechy

Najpopularniejszy dojazd do Wenecji, który wybiorą mieszkańcy centralnej, południowej i wschodniej Polski, przebiega przez Czechy, Austrię i Włochy, a duża część trasy przebiega przez autostradę A1. Miasta, które warto zwiedzić po drodze, to na przykład Ostrawa, Ołomuniec, Salzburg, możemy też zahaczyć o Wiedeń. Co prawda wydłuży to drogę o kolejne godziny, może nawet dni, ale jeśli nie zależy nam na czasie, warto uzupełnić wycieczkę o dodatkowe wrażenia.

Dojazd do Wenecji przez Słowację

Mieszkańcy Polski południowo-wschodniej mogą wybrać dojazd do Wenecji przez Słowację. Tu mamy w zasadzie dwa warianty do wyboru: możemy najpierw pokonać granicę słowacko-austriacką, a potem od razu wjechać do Włoch, lub też jechać przez Węgry, Słowenię i granicę słoweńsko-włoską. W pierwszym z opisywanych wariantów warto po drodze zwiedzić Wiedeń oraz Klagenfurt am Wörthersee, natomiast w drugim polecamy zahaczyć o Koszyce oraz przepiękny Budapeszt.

Jaki dojazd do Wenecji
Jaki dojazd do Wenecji wybrać? Trasa, czas, koszt dojazdu

Sprawdź również: tanie noclegi w Wenecji: Hotele, apartamenty, hostele, campingi. Gdzie spać i jaka jest cena za noc?

Dojazd do Wenecji – Ponte della Libertà

Kiedy planujemy dojazd do Wenecji, musimy wziąć pod uwagę, że miasto obejmuje również całkiem sporą część lądową, która nie wygląda zbyt atrakcyjnie, i trzeba wykorzystać drogę morską lub Ponte della Libertà, by dotrzeć do historycznego centrum na morzu. Most ten, łączący obie części miasta, powstał w 1933 roku i liczy ponad 3,8 kilometra długości oraz 22 metry szerokości. W każdym kierunku znajdziemy dwa pasy ruchu, więc pokonuje się go dość wygodnie, a widoki za oknem są doprawdy niecodzienne .

Dojazd do Wenecji – o czym należy pamiętać?

Przygotowaliśmy dla Was omówienie nie tylko najpopularniejszych środków transportu i tras, ale także kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym dojazd do Wenecji przebiegnie bez problemów.

  1. W podróż najlepiej wybrać się samochodem z klimatyzacją, zwłaszcza latem, gdy słupki rtęci we Włoszech skaczą gwałtownie w górę.
  2. Na większej części trasy nie potrzebujemy nawigacji, jednak warto ją włączyć kilkadziesiąt kilometrów od samego miasta, by nie zgubić się w plątaninie włoskich dróg.
  3. Na bieżąco sprawdzajmy drogę w Google Maps – wyświetla się nam nie tylko trasa, ale także natężenie ruchu i ewentualne utrudnienia (remonty, wypadki, zamknięte odcinki), tak że będziemy w stanie na bieżąco korygować obrany kierunek tak, by nie stać w korkach.
  4. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym kraju, do którego wjeżdżamy, obowiązują inne przepisy ruchu drogowego i limity prędkości. Przestrzegajmy ich, ponieważ mandaty w tych państwach bywają bardzo dotkliwe, a przecież nie potrzebujemy zbędnego wydatku tuż przed wakacjami.
  5. Gdy będziemy już dojeżdżać do Wenecji, warto zwiedzić miasteczko Treviso. Często pomijamy je w planach wakacyjnych, gdyż znajduje się ono w cieniu popularniejszego miasta, ale jest naprawdę urokliwe i polecamy poświęcić mu przynajmniej jeden dzień.
  6. Ostatnim miejscem, do którego dotrzemy samochodem, jest Piazzale Roma. Parking w tym miejscu jest jednak niezwykle drogi, dlatego lepiej pozostawić pojazd w części lądowej i dalej poruszać się komunikacją publiczną, a po części historycznej – pieszo lub gondolą .

Dojazd do Wenecji – opinie

Jaki środek transportu przekonuje Was najbardziej, gdy planujecie podróż do tego pięknego miasta? Często spotykamy się z poglądem, że jednak własny samochód jest najwygodniejszy, ponieważ daje nam ogromną swobodę i pozwala na spontaniczność. W pełni go podzielamy, jednak zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo: pamiętajcie, by unikać zmęczenia za kierownicą, łamania obowiązujących przepisów i nieuwagi.

Najlepszy dojazd do Wenecji
Najlepszy dojazd do Wenecji

Zobacz koniecznie: opinie turystów o Wenecji: Zabytki, atrakcje, restauracje, kawiarnie, kościoły

Jesteśmy też ciekawi Waszych opinii na temat dojazdu do Wenecji. A może już tam byliście? W takim razie pochwalcie się w sekcji komentarzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here