Atrakcje turystyczne w Wenecji / Co warto zobaczyć i zwiedzić? Zabytki, kościoły, ciekawe miejsca i mosty

1
35077

Wenecja jest bez wątpienia w czołówce atrakcji turystycznych we Włoszech. Liczne zabytki pochodzące jeszcze za złotych czasów Republiki Weneckiej oraz niezwykłe położenie na wodzie, stawia to miasto także w czołówce najpopularniejszych ośrodków turystyki na całym świecie.

Unikalne połączenie kanałów, kościołów czy mostów oraz architektura zabytkowej części Wenecji sprawiła, że miasto to znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Turystyka w tym miejscu to główne źródło dochodu mieszkańców, a sezon trwa tu praktycznie przez cały rok.

Właśnie z uwagi na liczne zabytki, niezliczone ciekawe miejsca, kościoły, mosty oraz atrakcje zapraszamy Cię do zwiedzania Wenecji wraz z naszym przewodnikiem turystycznym.

Atrakcje turystyczne w Wenecji / Kościoły, mosty, zakamarki, ciekawe miejsca i zabytki. Znajdziesz tu to wszystko!

Atrakcje turystyczne w Wenecji

Największą atrakcją Wenecji jest jej położenie na wodzie. Poruszanie się po kanałach wodnych jest niezwykle atrakcyjne, nie tylko gondolami, ale i na przykład zwykłymi tramwajami wodnymi.

Urlop All inclusive w Wenecji!


Wakacje i wczasy w Wenecji / Oferty All Inclusive i Last Minute! Najlepsze hotele dla Ciebie i Twojej rodziny. Najlepsze promocje, porównaj ceny i przeczytaj opinie!

Canal Grande

Dlatego jako pierwszą atrakcję turystyczną Wenecji stawiamy Canal Grande. Ta czterokilometrowa cieśnina, łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka. Co ciekawe na całym jej odcinku są tylko cztery mosty:

  1. most Rialto,
  2. most Bosych,
  3. most Akademii
  4. i most Konstytucji.

Wycieczki do Wenecji / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Wenecji

Noclegi

Tanie noclegi w Wenecji. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Tanie loty do Wenecji

Tanie loty

Tanie loty do Wenecji. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Wenecji

Opinie turystów

Opinie o Wenecji. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Wenecji udane wakacje!

Canal grande w Wenecji
Canal grande w Wenecji / Jedna z największych atrakcji turystycznych Wenecji

Warto przepłynąć się po Canal Grande ze względu chociażby na widoki. Tuż przy tym kanale wybudowano wiele znamienitych budowli, w tym bazylikę Santa Maria della Salute czy Złoty Dom.

Rejs gondolą po kanałach Wenecji

Kolejną niewątpliwą atrakcją Wenecji, bezpośrednio łączącą się z kanałami wodnymi są rejsy gondolami. Nie jest to tania sprawa (sprawdź aktualne ceny w Wenecji w tym to ile kosztuje rejs gondolą), jednak choć raz warto wsiąść do gondoli, by przepłynąć się i popodziwiać miasto z perspektywy wody.

Jakiś czas temu miasto wyszło naprzeciw turystom i odgórnie ustaliło ceny rejsów gondolą, tak by nikt nie został oszukany.

Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że czasem jest tyle chętnych na rejsy gondolą, iż łódka praktycznie cały czas stoi w korku.

Gondole w Wenecji
Gondole w Wenecji / Rejs gondolą po kanałach i uliczkach Wenecji. Zobacz ile kosztuje?

Karnawał we Wenecji

Oprócz stałych atrakcji w Wenecji są także sezonowe imprezy, organizowane co roku. Jednym z takich ważniejszych wydarzeń jest karnawał we Wenecji.

Karnawał w Wenecji
Karnawał w Wenecji / Kiedy się zaczyna i kończy? To jedna z większych atrakcji Wenecji.

Rozpoczyna się on na 10 dni przed Środą Popielcową i wówczas następuje wielkie świętowanie, które poprzedza czas postu.

Na ulicy można spotkać kolorowych przebierańców, których charakterystyczną cechą są maski, zasłaniające twarz. To czas zabawy i wielu kulturalnych wydarzeń we Wenecji, na tyle atrakcyjny że turystów jest w mieście na pęczki.

To tylko kilka z cennych atrakcji w Wenecji, które nie związane są z samymi budynkami. Teraz nas przewodnik po Wenecji zabierze nas w ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzimy kilka wartościowych zakamarków tego miasta na wodzie.

Zwiedzanie Wenecji

Zwiedzanie Wenecji odbywa się głównie pieszo, w zabytkowej części miasta. Ruch pojazdów został tu kompletnie wyłączony, jedynym środkiem transportu są gondole i inne wodne pojazdy (tramwaje, taksówki).

Plac św. Marka

Miejscem do którego wszyscy zawsze zmierzają jest plac św. Marka. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że wszystkie drogi w Wenecji prowadzą właśnie do tego miejsca. To serce całego miasta i centrum wszelkich wydarzeń.

Swego czasu plac św. Marka został nazwany najpiękniejszą salą balową Europy przez samego Napoleona.

Plac św. Marka w Wenecji
Plac św. Marka w Wenecji / Zobacz na mapie gdzie się znajduje.

To właśnie przy placu św. Marka mieści się jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych weneckich zabytków, czyli bazylika św. Marka. Zachwyca ona nie tylko z zewnątrz, bo w środku jej zdobienia są jeszcze bardziej bogate.

Bazylika św. Marka
Bazylika św. Marka / Zobacz na mapie gdzie się znajduje.

To przykład bizantyjskiego przepychu z kunsztownymi rzeźbami i malowidłami. Wejście jest bezpłatne, jedyne co to trzeba odczekać swoje w długiej kolejce chętnych. Warto wewnątrz zwrócić uwagę na krucyfiks Capitello del Crocifisso oraz dwie ambony z XIV wieku.

Zobacz na mapie Wenecji gdzie znajduje się Plac Świętego Marka:

Reszta atrakcji bazyliki jest dostępna za opłatą:

  • Złoty Ołtarz (Pala d’Oro),
  • muzeum
  • oraz skarbiec.

Dzwonnica św. Marka

Kolejnym obiektem do zwiedzania na placu św. Marka jest wolnostojąca dzwonnica św. Marka. To najwyższa (prawie 99 m) budowla we Wenecji i znakomity punkt widokowy zarazem. Wieża jest zbudowana w stylu romańskim, a na jej szczycie umieszczone zostało pięć dzwonów. Każdy gra w innej tonacji, a przy większych i ważniejszych okazjach dzwonią wszystkie razem. Na samą górę można wejść lub wjechać windą (za opłatą).

Dzwonnica św. Marka
Dzwonnica św. Marka / Zobacz na mapie gdzie się znajduje.

Zwiedzając dalej ciekawe miejsca i atrakcje Wenecji trafimy na:

Pałac Dożów

W niedalekiej odległości położony jest kolejny znany wenecki zabytek, czyli Pałac Dożów. To była siedziba najwyższych urzędników w Wenecji, dziś udostępniona turystom do zwiedzania.

Warto przeznaczyć trochę czasu na zwiedzanie Pałacu Dożów, bo jest co podziwiać: dziedziniec, bogato zdobione schody (Złote Schody, Schody Gigantów), pomieszczenia urzędujących dożów (komnaty, Sala Wielkiej Rady) czy zbrojownia.

Pałac Dożów w Wenecji
Pałac Dożów w Wenecji / Zobacz na mapie gdzie się znajduje.

Jedno skrzydło Pałacu Dożów łączy się z budynkiem nowego więzienia.

Zobacz na mapie gdzie znajduje się Pałac Dożów:

Most Westchnień

Tym łącznikiem jest Most Westchnień – kolejna atrakcja turystyczna Wenecji. Jego nazwa wzięła się od tego, że skazani więźniowie przed wykonaniem kary przechodząc do więzienia, po raz ostatni mogli popatrzeć na miasto, właśnie na tym moście.

Obiekt ten zwiedzamy albo od środka przy okazji wizyty w Pałacu Dożów, albo przepływając pod nim gondolą. Most Westchnień jest dobrze widoczny także z mostu Ponte della Paglia i Ponte della Canonica.

Most Westchnień
Most Westchnień / Ciekawe miejsce na mapie Wenecji.

Jeśli jesteśmy już przy słynnych i sławnych mostach w Wenecji to musimy wspomnieć także o…

Most Rialto

Drugim i znacznie bardziej znanym mostem, z którego słynie Wenecja jest Rialto. To najstarszy most w mieście, który wznosi się 7 i pół metra nad lustrem Canal Grande. Most Rialto ma trzy przejścia, w tym środkowe jest przeznaczone dla sklepikarzy i handlarzy. W sezonie bywa mocno zatłoczonym miejscem, w końcu jest to symbol tego miasta.

Most Rialto
Most Rialto / Popularna atrakcja wśród turystów. spędzających wakacje w Wenecji.

Miejscem wartym zobaczenia i bezpośrednio związanym z tym mostem jest dzielnica Rialto. Znana głównie z handlu oraz z targu Mercato di Rialto, na którym zaopatrzymy się w świeże produkty żywnościowe wszelkiej maści.

Sam most Rialto możecie zobaczyć na żywo na kamerach online z Wenecji.

Były atrakcje turystyczne, były ciekawe miejsca więc teraz pora na zabytki Wenecji.

Zabytki Wenecji

Z zabytków Wenecji najwięcej jest kościołów, swego czasu było ich nawet prawie 140.

Kościół Santa Maria della Salute

Najbardziej charakterystycznym, oczywiście tuż obok wspomnianej wcześniej bazyliki św. Marka jest bazylika Santa Maria della Salute. Jest to barokowa bazylika mniejsza, umiejscowiona nad samym kanałem Grande.

Kościół Santa Maria della Salute
Kościół Santa Maria della Salute

Wejście do niej jest bezpłatne, w środku natomiast można podziwiać obrazy samego Tycjana – np. Święty Marek na tronie wraz ze świętymi Kosmą, Damianem, Sebastianem i Rochem.

Co roku 21 listopada mieszkańcy Wenecji biorą udział tu w procesji dziękczynnej w intencji zdrowia. Sama bowiem bazylika Santa Maria della Salute została wybudowana jako dziękczynienie po wybuchu epidemii dżumy.

Warto także zajrzeć do innych kościołów porozsiewanych po mieście. Warta uwagi jest również bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari, która jest największym gotyckim kościołem w Wenecji oraz bazylika Santi Giovanni e Paolo, która obok tej pierwszej jest znakomitym przykładem gotyku weneckiego.

Tu także pochowanych jest wielu znamienitych weneckich Dożów.

Teatro La Fenice

Jednym z ważniejszych zabytków Wenecji jest również Teatr Feniksa – Teatro La Fenice. To tu wystawia się właśnie co ważniejsze spektakle operowe, których to miasto jest przecież kolebką. Wielu artystów pisało i pisze opery z myślą o ich wystawieniu w La Fenice.

Teatr Feniksa można zwiedzać wraz z audio przewodnikiem, dla turystów udostępniono niemal wszystkie części budynku, ale bez dolnego piętra.

Ca’ d’Oro – Złoty Dom

Zwiedzając Wenecję nie sposób ominąć zwiedzenia jednego z wielu pałaców, wybudowanych na terenie tego miasta. Tym najbardziej znanym jest zapewne Złoty Dom – Ca’ d’Oro, umiejscowiony bezpośrednio nad Canal Grande.

Ca’ d’Oro
Ca’ d’Oro

Jego nazwa wzięła się od złotych zdobień, które kiedyś pokrywały jego fasadę. Obecnie w pałacu mieści się Galleria Giorgio Franchetti, gdzie można zobaczyć między innymi Pietę z dwoma aniołkami, Śpiącą Wenus oraz Wenus przed lustrem, autorstwa Tycjana.

Gallerie dell’ Academia

Miejscem wartym odwiedzenia jest także Gallerie dell’ Academia, która była siedzibą Akademii Malarzy i Rzeźbiarzy. Obecnie mieści się tu muzeum sztuki, gdzie można podziwiać malarstwo weneckie od XIV do XVIII wieku, w tym dzieła Tycjana, Leonarda da Vinci i Canaletta.

Muzea w Wenecji, które warto odwiedzić

Jeśli chodzi o muzea to również jest ich pod dostatkiem w Wenecji. Jednym z częściej odwiedzanych i ogólnie ważnych obiektów tego typu we Włoszech jest Narodowe Muzeum Archeologiczne.

Posiada ono zbiory eksponatów z czasów Imperium Rzymskiego i starożytnej Grecji. Sam obiekt jest jedną z trzech części, do których należą też: Muzeum Correr i Biblioteka Biblioteca Nazionale Marciana.

Wchodzi się tu na jeden bilet, a zwiedzać można wszystko.

Co jeszcze warto zobaczyć i zwiedzić w Wenecji?

Oprócz samej dzielnicy z zabytkami, można się udać w Wenecji na jedną z wysp, które są równie ciekawe. Tą najbardziej znaną jest zdecydowanie wyspa Murano, gdzie swoje fabryki mają producencki szkła weneckiego. Można tu wziąć udział w jednym z pokazów hutnictwa, jednak wybierając konkretnego mistrza, warto upewnić się, że nie jest to żaden podrabianiec.

Niestety tak jak na całym świecie, również i na wyspie Murano zdarzają się oszuści.

Na szklane wyroby również trzeba uważać, bo często zamiast szkła weneckiego dostaniemy produkt made in China.

Wyspa Burano

Drugim takim ciekawym miejscem, a raczej wyspą jest Burano. Bardziej znana i kojarzona z małych kolorowych domków. Podobno rybacy, którzy tu zamieszkiwali, specjalnie je malowali na jaskrawe kolory, by wracając z połowów, nie pomylić domu.

Wyspa Burano słynie również z wyrobów koronkarskich, które można zakupić w jednym z okolicznych sklepików. To miejsce nie jest jeszcze aż tak oblegane przez turystów, jednak z roku na rok powoli się to zmienia.

Zobaczcie na jednym filmie jak z bliska prezentuje się wyspa Murano oraz wyspa Burano:

Trzecią wyspą, jaką mamy Wam do zaproponowania jest Lido. To miejsce z kolei słynie przede wszystkim z festiwalu filmowego we Wenecji oraz plaży, której nie ma w części zabytkowej tego miasta. To właśnie tu mieszkańcy przypływają, kiedy chcą się wykapać w morzu. Warto też odnotować, że część hoteli na wyspie Lido ma nieco niższe ceny, niż te w dzielnicy zabytkowej.

Ogrody Giardini della Biennale

Fajnym miejscem są też ogrody Giardini della Biennale znajdujące się tym razem w dzielnicy Castello. To najbardziej zielony teren w Wenecji, gdzie można odetchnąć od upałów, a także od tłumów turystów. W ogrodach Giardini della Biennale spacerujemy nie tylko wśród drzew i krzewów, ale także powstawianych tu rzeźb, mostków i pawilonów. Natomiast dla najmłodszych przygotowano tu specjalne miejsca do zabaw.

A jakie są Wasze ulubione atrakcje, zabytki, kościoły, mosty, dzielnice i ciekawe miejsca w Wenecji? Macie takie? Dajcie znać co robicie spędzając wakacje w Wenecji.

Wasze opinie są dla nas ważne!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here