Karnawał w Wenecji / Stroje, termin oraz program

2
23458

Brazylijczycy mają swój karnawał w Rio, nam mieszkańcom Europy bliżej do Italii. To właśnie we włoskiej Wenecji odbywa się corocznie, najbardziej znany karnawał w tej części świata. Głośny, kolorowy, pełen poprzebieranych ludzi, jest jedną z najstarszych ulicznych zabaw w Europie.

Początkowo miał zacierać różnice pomiędzy bogatymi a biednymi mieszkańcami wówczas jeszcze Republiki Weneckiej. Zabawa była dla wszystkich, a maski miały nie zdradzać pochodzenia danej osoby.

Obecnie karnawał w Wenecji przyciąga tłumy turystów i pod względem marketingowym jest genialnym magnesem na nieco bardziej „martwy” sezon w tym mieście.

Karnawał w Wenecji
Karnawał w Wenecji

Historia karnawału w Wenecji

Korzenie karnawału w Wenecji sięgają aż XI wieku, aczkolwiek publicznym festiwalem stał się dopiero w XIII wieku. W zamierzchłych czasach zabawa mogła trwać nawet i kilka miesięcy, bo zaczynała się na przykład już w październiku.

Karnawał All inclusive w Wenecji!


Wakacje i wczasy w Wenecji / Oferty All Inclusive i Last Minute! Najlepsze hotele dla Ciebie i Twojej rodziny. Najlepsze promocje, porównaj ceny i przeczytaj opinie!

Wiek XVII to pełen rozkwit popularności karnawału w Wenecji, kiedy to zapraszano także inne rodziny królewskie do zabawy i odwiedzin. Niestety pod koniec XVIII wieku, Republika Wenecka przestała istnieć, a festiwal zawieszono. Mimo prób reanimacji weneckiej tradycji, dopiero w 1979 roku przywrócono świętowanie karnawału.

Słowo karnawał wywodzi się od dwóch włoskich słów – carne, czyli mięso oraz vale, które znaczy usuwać. Całość ma oznaczać pożegnanie z mięsem, czyli okres przerwy w ucztach i spożywaniu produktów odzwierzęcych.

Wycieczki do Wenecji / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Wenecji

Noclegi

Tanie noclegi w Wenecji. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Tanie loty do Wenecji

Tanie loty

Tanie loty do Wenecji. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Wenecji

Opinie turystów

Opinie o Wenecji. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Wenecji udane wakacje!

Kiedy rozpoczyna się i kończy karnawał w Wenecji?

Karnawał w Wenecji odbywa się w zimie, a dokładniej na 10 dni przed Środą Popielcową. To podobnie jak u nas, ostatnia impreza przed postem. Oficjalne rozpoczęcie ma miejsce w weekend (sobotę) przed Tłustym Czwartkiem.

Karnawał w Wenecji inicjuje tak zwany lot anioła, czyli zjazd po linie wystrojonej osoby (bo nie musi być to kobieta, w 2008 roku aniołem był raper Coolio) z dzwonnicy bazyliki św. Marka, prosto w centrum zabawy, na sam plac św. Marka.

Symbolizuje to nawiązanie do tradycji, kiedy zabawę rozpoczynał pokaz cyrkowców i akrobatów. Lot anioła odbywa się dokładnie o 12 godzinie, czyli w samo południe po ostatnim uderzeniu dzwona.

Natomiast na zakończenie karnawału organizowany jest konkurs na najpiękniejszą maskę, a na placu św. Marka wieczorem odbywa się wielki bal i pokaz sztucznych ogni przed północą. Dodatkowo organizowana jest także parada gondolierów, płynących kanałem z pochodniami.

Koniec karnawału w Wenecji obwieszczają dzwony dobiegające z bazyliki dzwonnicy św. Marka.

Wenecja karnawał
Wenecja karnawał

Maski karnawałowe w Wenecji

Najważniejszym charakterystycznym elementem karnawału w Wenecji są oczywiście kolorowe maski. To właśnie za nimi w dawnych, jak i w dzisiejszych czasach można się ukryć. Dzięki temu obok siebie mogą się bawić nie tylko biedni z bogatymi, ale przede wszystkim ludzie różnych narodowości i wyznań, w pełni równi sobie.

Maski weneckie są zrobione zazwyczaj z gipsu, gazy lub porcelany. Do tego bogato zdobione cekinami, piórami czy innymi koronkami są małymi dziełami sztuki. Stąd też ich wysoka cena. Oczywiście turyści mogą kupić tańszy odpowiednik weneckich masek, niestety zazwyczaj produkowanych masowo w Chinach.

Sam kształt masek został tak zaprojektowany, by swobodnie móc jeść i pić. Każdego roku też karnawał ma nadawany inny motyw i dlatego czasem zdobienia mają konkretny charakter. Ostatnim czasem były to na przykład podróże Marco Polo. Można również wyróżnić kilka charakterystycznych rodzajów masek z konkretnymi zdobieniami i kolorem:

  1. – Dottore – chyba najbardziej znana maska, z długim dziobem, która była noszona przez medyków. Jej kształt był uzasadniony tym, że na końcu długiego nosa lekarze wlewali sobie ziół, by zniwelować zapach rozkładających się ciał.
  2. Pantalone – to maska z długim nosem i skośnymi oczami, przedstawiająca smutnego starca.
  3. Volto – biała maska, symbolizująca ducha, noszona najczęściej z trójkątnym nakryciem głowy.
  4. Bautta – kwadratowa maska, noszona z kapeluszem i peleryną, nie posiada otworu na usta.
  5. Colombina – popularna maska zakrywająca jedynie oczy, najczęściej dostępna w kolorze srebrnym lub złotym.
  6. Arlecchino – maska w kolorze czarnym, symbolizująca niewolnika. Często wykonana ze skóry lub drewna.
  7. Moretta – to z kolei rodzaj maski, która nie ma zapięcia. Trzeba ją umocować przy twarzy, trzymając w zębach specjalny guzik, montowany od środka. Uwaga – ciężko coś w niej powiedzieć.

Przebieg karnawału w Wenecji

Głównym centrum obchodów weneckiego karnawału jest samo serce tego miasta, czyli plac św. Marka. To tu odbywają się najważniejsze wydarzenia, w tym kończący fiestę bal. Drugim takim ośrodkiem karnawałowym jest placyk Piazzetta San Marco, umiejscowiony niedaleko placu św. Marka. Z kolei wodne parady gondoli można podziwiać wzdłuż całego kanału Canale Grande.

W karnawale po ulicach weneckich krążą postacie poprzebierane w stroje z dawnych epok, które chętnie pozują do zdjęć. W tym czasie w mieście odbywa się mnóstwo imprez, występów teatralnych i koncertów. Skierowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Wśród nich, każdy znajdzie coś dla siebie – muzykę poważną, czy rockową, teatrzyki kukiełkowe, spektakle komediowe i dramatyczne, można wówczas zobaczyć także wystawę masek weneckich z innych epok.

Ciekawym wydarzeniem podczas karnawału w Wenecji jest festa delle Marie, czyli święto Marii. Wówczas na pamiątkę dawnych zwyczajów, dwanaście najpiękniejszych mieszkanek tego miasta, o imieniu Maria, paraduje w strojach z epoki. Na koniec jest wybierana ta najładniejsza – Maria del carnevale.

Podczas karnawału odbywa się jeszcze jeden lot, tym razem orła. Jest on bardzo podobny do tego rozpoczynającego całą fiestę, czyli wybrany mieszkaniec Wenecji zjeżdża na linie z dzwonnicy bazyliki św. Marka.

Karnawał wenecki
Karnawał wenecki

Co jeść podczas karnawału w Wenecji?

W okresie karnawału Włosi jedzą weneckie malutkie przystawki (coś jak hiszpańskie tapas) nazywane cicchetti. Mogą to być nieduże kanapki, owoce morza, faszerowane jajka, kawałki mięsa czy inne na przykład miniaturowe wydania włoskich dań. Cicchetti sprzedawane są na specjalnie powstałych straganach, gdzie również można spróbować różnego rodzaju makaronów oraz wina.

Na koniec warto dodać, iż Wenecja podczas trwającego karnawału jest naprawdę zatłoczona.

Niestety ceny noclegów oraz jedzenia również są zawyżone. A jeśli będziemy chcieli się przebrać w stroje z epoki to wypożyczenie takowego będzie nas kosztować około 100 do 200 euro. Taniej wyjdzie zakup samej maski weneckiej, której ceny rozpoczynają się od kilku-kilkunastu euro. Natomiast uczestnictwo w imprezach i przedstawieniach podczas karnawału w Wenecji jest zupełnie darmowe.

W temacie karnawału w Wenecji warto odwiedzić także oficjalną stronę karnawału aby dowiedzieć się jak najlepiej go przeżyć będąc na miejscu i spędzając wakacje w Wenecji.

2 KOMENTARZE

  1. szykuje mi się wycieczka 3 dniowa do Wenecji :DDD już tupie nuszkami i nie mogę się doczekać. Polecacie spać w samym centrum czy lepiej dojechać z obrzeży? W sumie trochę takiego nocnego życia chyba nam nie zaszkodzi?

  2. Człowiek się jednak uczy całe życie. 😛 Nie wiedziałam nawet, że w Wenecji jest karnawał. wygląda to całkiem ładnie i kusi mnie, żeby pojechać tam w czasie karnawału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here